Ήτανε κάποτε ένα δάσος
Γραμμένο απόv.psychogiosεπί 16/11/2022
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-11-exo.jpg)
Από το youropia.gr / 01.2020
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/kakavos.jpg)
Και γράφει που λες η Wikipedia: Ο Κάκαβος είναι βουνό της Χαλκιδικής. Οι υψηλότερες κορυφές του είναι το Καστέλι (913 μ.), ο Αρβανίτης (668 μ.), η Σβούλα (670 μ.) και το Παϊβούνι (523 μ.).
Η κύρια βλάστηση αποτελείται από αρχέγονα δάση φυλλοβόλων πλατύφυλλων. Συγκεκριμένα αιωνόβιες οξιές και βελανιδιές (δρυς).
Πρόκειται για τη μοναδική περιοχή της Ελλάδας στην οποία συναντιούνται η ευρωπαϊκή οξιά (Fagus sylvatica subsp sylvatica) με την ανατολική οξιά (Fagus sylvatica subsp orientalis).
Και τώρα…
Ο Κάκαβος, πλάι στο νερό, βλέπει ανάμεσα στο δεύτερο και τρίτο πόδι της Χαλκιδικής. Ο Κάκαβος, του νερού και της φύσης, μετατρέπεται σε κάτι σαν κι αυτό…:
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-13-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-12-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-10-1024x768-1.jpg)
Καλωσορίσατε στην εξόρυξη χρυσού με την καλύτερη θέα στον κόσμο…
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-08-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-07-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-06-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-05-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-04-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-01-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-15-1024x768-1.jpg)
![](https://thessradio.net/wp-content/uploads/2022/11/Skouries-09-1024x768-1.jpg)
Οι φωτογραφίες προέρχονται από το Facebook. Ο άνθρωπος που τις τράβηξε, ας επικοινωνήσει. Εμείς τον ευχαριστούμε που άντεξε τη θέα ενός τέτοιου εγκλήματος για να μας πληροφορήσει.